Kostel sv. Jakuba Staršího v Chroustovicích

je barokní jednolodní neorientovaná stavba. Kostelní loď je 23,5 m dlouhá a 12 m široká. V čele hranolová věž zakončená štíhlým jehlanem. Podvěžím je veden hlavní vchod do kostela. Po stranách půlkruhem zakončeného presbytáře přiléhají přízemní sakristie a oratoř.

Zařízení interiéru je rokokové. Rokoková kazatelna je doplněna schodištěm doplněným řezbami.  Cínová křtitelnice nese letopočet 1510. Věž nesla podle soupisu památek tři zvony, dva z roku 1750, třetí z roku 1782, za války byly zrekvírovány a ponechán pouze umíráček.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1349. Kostel sv. Jakuba Staršího se prvně připomíná roku 1350 v soupisu far začleněných do nově zřizovaného biskupství litomyšlského. Tento původní kostel byl roku 1744 zbourán a nákladem hraběnky Terezie Kinské, manželky majitele chroustovického panství, vybudován kostel nový. Roku 1856 střecha kostela s věží a zvony zničena požárem. Kostel roku 1858 obnoven. Rozsáhlou rekonstrukcí prošel roku 1898. Kostel je hlavním svatostánkem farnosti Chroustovice, ta je spravována excurrendo z Hrochova Týnce. Bohoslužby se konají pravidelně v sobotu s nedělní platností v 17:00 hod.

Pavel Vítek – zdroj: Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 16 Politický okres vysokomýtský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1902, 17.1. 201